Syyskauden avajaiset 19.8.2023

Kokkolan kaupunginteatterin ohjelmallisilla Syyskauden avajaisia vietetään lauantaina 19.8.2023 klo 10-14.

Avajaispäivä käynnistyy klo 10 Kokkolan kaupunginteatterin ja Mäntykankaan asukasyhdistyksen yhteisellä KIRPPUTORILLA. Teatterin etupihalle, kirpputoripöytien viereen nousee perheen pienempien iloksi myös SATUTELTTA, jonne lapset voi tuoda kuuntelemaan satuklassikoita. Satuteltan liepeillä voi nähdä vilahduksen myös hassunkurisesta opossumista. Makkaragrilli on teatterin etupihalla kuumana koko avajaispäivän ajan klo 10-14. Teatterin etupihan lisäksi on Mäntykankaan alueella myös pihakirppiksiä, joissa voi tehdä trendikkäitä löytöjä vinttien ja varastojen kätköistä. Pihakirppiskartan voi ladata kännykkään QR-koodin avulla ja kartta tulee jakoon myös teatterin facebook-sivulla. Pihakirppiskartta löytyy tapahtumanpäivänä myös teatterin pihalta.

Varsinainen avajaisohjelma starttaa teatterin päänäyttämöllä klo 12 kauden OHJELMISTON ESITTELYLLÄ. Luvassa on silloin makupaloja kauden aikana ohjelmistossa olevista näytelmistä. Esittelyjen lomassa tutustumme myös Kokkolan kaupunginteatterin uuteen teatterinjohtajaan Jouni Leikkoseen.

Ohjelmistoesittelyn jälkeen on yleisöllä mahdollisuus jäädä seuraamaan syksyn ensimmäisen ensi-illan, Dario Fon ajankohtaisen komedia Näillä palkoilla ei makseta! AVOIMIA HARJOITUKSIA klo 14 asti. Harjoituksia luotsaa näytelmän ohjaajana vieraileva Aku-Petteri Pahkamäki.

Sekä Teatterikahvio Lumo että lipunmyynti ovat avoinna koko päivän klo 10-14. Lipunmyynnistä voi ostaa tarjoushinnalla lippuja syksyn esityksiin. Kaikkiin päivän tapahtumiin on vapaa pääsy.

Lämpimästi tervetuloa avaamaan näytäntökausi syksy 2023 – kevät 2024!

Lisätiedot, haastattelut:

Jouni Leikkonen, teatterinjohtaja

050 336 8020

/ Kokkolan Kaupunginteatteri

« Kaikki tiedotteet