OJO plays ABBA!

Odotettu konserttivierailu 20.–21.2.2026

OJO plays ABBA! Paljettia, kimallusta ja upeaa musiikkia jazzorkesterisovituksina Kokkolan kaupunginteatterin päänäyttämöllä.

Ostrobothnian Jazz Orchestra tarttuu helmikuun konserteissaan tällä kertaa tukevasti kiinni legendaarisen ABBA-yhtyeen musiikkiin. Mamma Mia, Super Trouper, Voulez-Vouz, Dancing Queen ja monet muut satoja miljoonia levyjä myyneen ruotsalaisyhtyeen suurimmat hitit kuullaan loistokkaina ja yllättävinäkin sovituksina. Konserttien laulusolisteina loistavat Keski-Pohjanmaan konservatorion ja Centria amk:n musiikin ammattikoulutuksen nuoret lahjakkuudet. Kapellimestarina tuttuun tapaan Mikko Pellinen. Upeita melodioita, huikeaa moniäänistä laulua ja räjähtävää diskoenergiaa - siinä on tulevien konserttien menestysreseptin ainekset!

Ostrobothnian Jazz Orchestra, tuttavallisesti OJO, tunnetaan laadukkaista, teemallisista konserttikokonaisuuksista. Viime vuosina orkesteri on toteuttanut useita menestyksekkäitä konsertteja esitellen laajasti jazzorkesterimusiikin tyylikirjoa kuulijoille. Orkesterin muusikoiden ikähaitari on laaja, nuorimmista konservatorion opiskelijoista ammattilaisiin, ja jo useita vuosikymmeniä orkesterissa soittaneisiin harrastajiin.


OJO plays ABBA! solistit

Jenni Antila

Kristiina Hallantie

Vivi Hyttinen

Tiia-Krista Johansson

Minna Kärnä

Pia Leinonen

Roni Varila


Konserit teatterin päänäyttämöllä:

Pe 20.2. klo 19.00

La 21.2. klo 15.00

La 21.2. klo 19.00


Osta liput ajoissa - OJO:n konsertit myydään nopeasti täyteen!

Seuraava esitys

Pe 20.2. klo 19:00

Osta liput

Lippujen hinnat

Peruslippu

36,00 €

Alennuslippu

30,00 €

Lapsi

20,00 €

Katso tarkemmat hinnat ja lipunmyynnin tiedot, sekä varaa väliaikatarjoilut sekä muuta tärkeää tietoa Liput ja esityskalenteri -osiosta!

Lisätietoa näytelmästä

Kirjoita arvio näytelmästä